Ambivalans Nedir? Ambivalans Tedavisi

Ambivalans Nedir? Ambivalans Tedavisi

Nisan 24, 2022 0 Yazar: admin

Psikoloji alanında duygu-durum bozuklukları arasında yer alan ambivalans, bireyin herhangi bir kişiye, duruma veya objeye karşı birbirinin zıttı fikirlere sahip olmasıdır. Daha açık tabiri ile kişinin aynı anda hehm iyi hem de kötü hisler göstermesidir. Özellikle obsesif kompulsif bozukluk, şizofreni gibi teşhislerin konulduğu hastalarda ağırlıklı olarak görüldüğü saptanmıştır. Ancak hiçbir psikolojik rahatsızlık barındırmayan kişilerde de görülebilme ihtimali mevcuttur. Hastalığın seyrettiği kişilerde aynı anda sempati ve antipati duygusu gerçekleşebilmektedir.

Ambivalans Belirtileri Nelerdir?

Duygu, düşünce ve hislerde dengenin sağlanamaması durumu olan hastalık, kişilerin hislerinin netleşmemesi ile kendini göstermektedir. Şizofreni ve benzer rahatsızlıklarda ambivalans belirtilerinin hissedilme ihtimali daha yüksektir. Kişi bir ifadede bulunurken aynı zamanda tam tersi ifadelerde de bulunabilir. Aşık olduğu veya hoşlandığı kişiye ilgi duyarken ondan nefret ettiğini de ifade edebilmektedir. Kişi bu zıtlık ve dengesizlik karşısında güvensizlik duygusu hissedebilir.

  • Aynı zamanda duygu karmaşası bir süre sonra kişinin egosuna da zarar verebilir.
  • Asosyal ruh hali, duygu ve düşüncelerde azalma

gibi diğer belirtiler de zamanla gelişebilmektedir.

Ambivalans Neden Olur?

Ambivalans oluşumunu tetikleyen birçok neden olabilmektedir. Diğer psiklojik rahatsızlıklar gibi çocukluktan gelen travmatik durumlar önemli derecede zemin hazırlamaktadır.

  • Bebeklik döneminden itibaren oluşa karakteristik özellikler ve baskılanan duygular
  • Ergenlik döneminde yaşanabilen çatışmalar
  • Gebelik dönemi ile birlikte etki eden hormonal değişiklikler

diğer oluşum fakörleridir.

Ambivalans Tedavisi

Duygu-durum bozukluğu türü olan bu hastalık, ağırlıklı olarak ciddi boyutlara ulaşmadan ufak çaplı dalgalanmalar olarak seyredebilmektedir. Herhangi bir olaya, objeye veya kişiye karşı zıt fikir mekanizması devreye girer. Özellikle şizofreni hastalarında normalden oldukça fazla şiddetlenebilen ambivalans tedavisi, her şeyden önce psikoterapi ile başlatılır. Altta yatan nedenlere bağlı olmak kaydıyla ilaç kullanımı ile desteklenebilir. E ğer şizofrenik bir durumla paralelse bu ilaçlar antipsikotik etkilerden yana tercih edilir. Anksiyete gibi durumlar mevcutsa anksiyolitik ilaçlara öncelik verilmektedir. Aile ve yakın çevreden hastanın destek alması da bu süreçte ilaç ve terapi dışındaki diğer destek tedavileri arasında yer alır. Tüm bu yöntemler neticesinde kayda değer ilerlemeler gözlemlenmektedir.