Diş Beyazlatmada Kullanılan En Yeni Teknikler

Diş Beyazlatmada Kullanılan En Yeni Teknikler

Mayıs 26, 2022 0 Yazar: admin

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Aytaç Gürsel “dişlerde zamanla oluşan renklenme durumlarının diş beyazlatma uygulamasıyla giderilebileceğini ve kişilerin çok daha beyaz dişlere sahip olabileceğini” söyledi.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Aytaç Gürsel “ sigara, kahve, antibiyotik kullanımı ve bunlara benzer etkenlerden dolayı  dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesi amacı ile çeşitli ajanlar kullanılarak dişlerin beyazlatılması işlemlerine diş beyazlatma denir.

Bursa Diş beyazlatma işlemi uygulamalarında dişlerde iç ya da dış kaynaklı olarak meydana gelen renklenme durumunda uygulanır. Diş beyazlatmanın birkaç yöntemi bulunur. Hangi diş beyazlatma yönteminin uygulanacağı muayene sırasında hekim tarafından hastanın da durumu göz önünde bulundurularak karar verilmektedir.

Ankara diş beyazlatma uygulayan uzmanları inceleyin.

Diş Beyazlatma Evde Uygulanır mı?

Ev tipi olarak isimlendirilen diş beyazlatma yöntemi kişilerin evde kendilerinin de uygulayabilecekleri bir yöntemdir. Bu yöntemde öncelikle hastaların ağzından ölçü alınır sonrasında ise beyazlatma plakları hazırlanır. Bu plağın içerisine dişi beyazlatan ajanlar uygulanır. Bu plağın gün içinde en az 4-6 saat ağızda kalması gerekir. Bu şekilde dişlerde beyazlatma işlemi gerçekleştirilmiş olur.” dedi.

Sözlerine devam eden Dr. Gürsel “Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi lazer ile gerçekleştirilen bir yöntemdir. Bu işlemi hekimler uygular. Bu yöntemin süresi diğer yöntemler ile kıyaslandığında çok daha kısadır. Bu işlemde diş üzerine beyazlatma ajanı uygulanır ve lazer ya da UV ışını ile bu ajanın aktifleştirilmesi sağlanır. Bu işlem genelde yaklaşık bir saat kadar sürer. Bursa diş hastanesi doktorlarının hizmetlerinden faydalanılabilir.

Kombine diş beyazlatma işlemi hem ev hem de ofiste gerçekleşir. Klinik uygulamanın ardından hastaların 2-3 gün ev tipi beyazlatma yapması gerekir.

Tek Diş Beyazlatma Yöntemi Nedir?

Tek diş beyazlatma yöntemi ise kanal tedavisinden sonra dişlerde renk değişimi olması halinde uygulanır. Bu yöntemde diş dolgusu sökülür. Boşluk kısma beyazlatma jeli uygulanır. Üzeri de geçici dolgu ile kapatılır. 3 Gün aralık ile bu işlem devam ettirilir. Bursa diş hekimleri tüm diş beyazlatma uygulamalarını gerçekleştirir.” Dedi.

Dr. Dt. Aytaç Gürsel hangi diş beyazlatma yönteminin en uygun olduğu sorusuna ise “diş rengi beyaza yakın bir renkteyse ve bir ya da iki ton açma işlemi uygulanacaksa o zaman lazer ya da ev tipi yöntemleri gerçekleştirilebilir. Dişte çay, sigara, kahve gibi etmenler nedeniyle renklenme varsa o zaman kombine diş beyazlatma yöntemleri tercih edilmelidir.” Şeklinde cevap verdi.

Beyazlatma işleminin dişlerde hassasiyete sebep olabileceğini dile getiren Dr. Dt. Aytaç Gürsel hassasiyet durumları sıcak ya da soğuk yiyeceklere karşı olabileceği gibi havaya karşı da olabilir. Bu durum beklenen bir durumdur. Diş hassasiyetinin kısa sürede geçmesi beklenir. Ancak etkilerin devam etmesi durumunda mutlaka hekiminize danışın. dedi.