Menopozda Kilo Vermek

Menopozda Kilo Vermek

Ağustos 7, 2022 0 Yazar: admin

Kadınlar ergenlik dönemine girmesi ile her ay düzenli olarak adet kanamaları görmektedirler. Bu süreç evlilik lohusalık dönemlerinde de devam eder ve 45-50 yaşına gelinceye kadar devam eden bu süreç sonunda adet kanamaları ve yumurtlama kesilmektedir. Bazı durumlarda vücut ağırlık indeksine göre daha erken yaşta da kesilmeler de olmaktadır ve kadının yaşlanma evresi olarak da bilinen bu sürece “Menopoz dönemi” olarak adlandırılır.

Menopoz Döneminde Görülen Değişikler Nelerdir?

Menopoz dönemindeki kadınlarda görülen uykusuzluk, aşırı sinirlilik hali, konsantrasyon eksikliği, sıcak basmaları, terleme, saçlarda dökülme, baş ağrısı gibi çok görülen durumlardır bu durumlar insan yaşamının kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumların en aza indirilmesi için günlük olarak takip edilerek egzersiz spor yapmalı ve diyet devamlılığı sağlanmalıdır. Özellikle östrojen hormonunun vücutla bağı azalmasına bağlı meydana gelen daha fazla riski de ortaya çıkartıyor; kemik kaybı, kalp-damar hastalıkları, kırılan herhangi bir yerin iyileşme hızının uzun sürmesi gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu durum yaşam kalitesini düşürdüğü için doğru beslenmenin önemini ortaya çıkartıyor.

Menopoz Döneminde Beslenmenin Önemi

Menopoz dönemindeki değişikliklerle beraber sağlıklı ve dengeli beslenmenin sporun önemi ortaya çıktı. Bununla beraber beslenmeyle ilgili her zaman yapılması gerekenler şunlardır:

 • Aşırı tuz tüketiminden uzak durmak.

 • Düzenli egzersiz yapmak.

 • Kafeinli ve asitli içecek alımını kısıtlamak.

 • Kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler yenmeli.

 • Yapılan yemekler fırında pişirilmeli.

 • Bitki çayları içilmeli.

 • Hayvansal kaynaklı yağ alımının kısıtlanması.

 • Mevsimine göre meyve tercihi edinilmeli.

 • Karbonhidrat alımlarını azaltmak.

 • Normal sınırlarda D vitamini alımı.

Menopozda Kilo Vermek Nasıl Sağlanır?

Bu yeni süreç ile beraber kadınlardaki hormon değişimleri metabolizma yavaşlamaları ortaya çıkmaktadır. Menopozda kilo vermek için diyet programı hazırlama gereksiniminde bulunulmalıdır. Çünkü yemek ihtiyacından kaynaklı değişimler aşırı şeker ve karbonhidrata eğilim sonucunda kilo alımı söz konusu olmaktadır özellikte bel ve karın bölgesinde ciddi yağlanma söz konusudur. Menopoz süreci bu bakımdan çok önem arz etmektedir. Metabolizmanın yavaş çalışması sonuncunda görülen yağ artışını dengede tutabilmek için kilo vermeye yardımcı önemli bilgiler bulunmaktadır.

Menopozda Kilo Vermek İçin Yardımcı Bilgiler

Menopoz sürecindeyken kalsiyumlu yiyecekler metabolizmayı hızlandırdığı için kemik erimesini önler ve tok tutar. Süt, badem, susam, peynir kalsiyum acısından zengindir. Proteinli yiyecekleri ise daha kontrolü tüketmek gerekir. Çünkü yüksek protein bilindiğinin aksine vücuda yüksek miktarda yağ getirir bu yüzden diyet yaparken kontrollü kullanılmalı kemik erimesini hızlandırdığı için kırmızı et, sakatat, yumurtayı kontrollü tüketmeliyiz. Bir diğer önemli bilgi ise menopoz döneminde gözlenen ani duygu değişimleri depresyona sebebiyet vererek kilo almayı tetikliyor bu yüzden uyumadan 1 saat önce elektronik ortamdan uzakta ışık olamayan bir oda da uyumak çok önemlidir.