Diş Törpüleme Dişe Zarar Verir mi?

Diş Törpüleme Dişe Zarar Verir mi?

Aralık 16, 2022 0 Yazar: admin

Dişleri törpüleme süreci, diş hekiminizin bu işlem için iyi bir aday olup olmadığınızı belirlemek için yapacağı ilk muayene ile başlar. Bursa Diş Doktoru Dr Cenker Selçuk, bu konunun önemine dair bilgiler vererek; diş törpüleme konusunda merak edilen detayları aktardı! İşte bu konuya dair en çok merak edilen soruların yanıtları!

Dişlerinizde veya diş etlerinizde törpülemeden önce dikkat edilmesi gereken başka sorunlar varsa, törpülemeye geçmeden önce bunlar ele alınacaktır. Diş hekimi ayrıca, hasta tarafından istenirse arka dişlerin ön yüzeylerinde kaybolan mineyi değiştirmek için mevcut olan farklı dolgu türlerini de tercih edebilir. Burada temel kriter dişlerinizin o anki durumudur.

Özellikle diş gıcırdatma gibi sorunların giderilmesi noktasında diş törpüleme işlemi önerilmektedir. Diş gıcırdatma, diş minesinin kırılması veya çatlaması, diş eti çekilmesi ve diş eti çekilmesi gibi dişlerinizde dişlerinizi destekleyen kemiklerde enfeksiyona yol açabilecek başka sorunlara da neden olabilir. Dolayısıyla bu tarz bir sorunun varlığı dişlerde beklenmedik sorunların yaşanmasına neden olur.

Hangi Durumlarda Diş Törpüleme İşlemi Yapılmaktadır?

Törpüleme diş hekimi tarafından ve sadece belirli durumlarda yapılması gereken bir müdahaledir. Dişleri törpülemenin temel nedeni, dişlerdeki keskin çıkıntılar veya çıkıntılar gibi küçük düzensizlikleri tedavi etmektir. İşlem ağrıya neden olmaz ve törpü adı verilen özel bir aletle yapılır. Bu işlem diş hekimi tarafından herhangi bir diş yüzeyinde yapılabilir. Ancak genellikle dişlerinizin çiğneme yüzeyi için önerilir, çünkü bu, yiyeceklerin dişlerinizin arasına sıkışmasını ve diş eti hastalığına neden olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Şayet hatalı bir şekilde yapılacak olursa dişleri törpülemek dişinize zarar verebilir. Bu nedenle, bu işlemi uygulama tecrübesi olan bir profesyonele gitmek önemlidir. Törpülemenin hasara neden olmasının nedeni, çalışma şeklidir. Törpü, üzerinde bir dizi keskin çıkıntı bulunan ve dişlerinizin yüzeyine sürttüğünüz bir alettir. Bu işlem, dişlerinizden çok az miktarda mineyi uzaklaştırır ve onları pürüzsüz ve parlak hale getirir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda bu tarz bir hizmeti üst düzeyde bir kalitede almak için alanında uzman olanlardan hizmet almak şarttır.

Diş Törpüleme İşleminde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Özellikle diş törpüleme işlemine dair uygun eğitime sahip bir diş hekimini tercih etmeyecek olursanız; mine tabakasının altındaki alttaki dentinin zarar görme riski vardır. Bu sorunların varlığı aynı zamanla dişlerinizde hassasiyet ve çürükler dahil olmak üzere kök kanallarına ve hatta ciddi vakalarda diş kaybına yol açabilecek sorunlara yol açabilir. Bundan dolayıdır ki diş törpüleme işleminde diş hekimi tercihine dikkat etmelisiniz.

Diş hekimleri hakkında bilgi almak için Ankara en iyi diş hekimleri sayfamızı inceleyin.