Obezite Ameliyatı Nedir? Neden Yapılır?

Obezite Ameliyatı Nedir? Neden Yapılır?

Aralık 23, 2022 0 Yazar: admin

Obezite ameliyatı; şiddetli obezite sorunu yaşayanlar için uygulanan cerrahi bir tedavi yöntemidir. Obezite sorunu ülkemizde gün geçtikçe artış gösteren bir sorundur. Obezite; diyabet, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda kanser riskinizi de artırır. Dolayısıyla obezite sorunun tedavi edilmesi; sağlıklı bir yaşam noktasında olmazsa olmaz bir kuraldır.

Obezite Ameliyatı Neden Yapılır?

Özellikle diyet ve egzersiz işe yaramıyorsa veya sağlık sorunlarına neden oluyorsa obezite cerrahisi kilo vermenize yardımcı olabilir. Obezite ameliyatı özellikle kaliteli bir yaşam konusunda oldukça etkili bir cerrahi işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Unutmamak gerekir ki obezite cerrahisinin başarılı bir şekilde uygulanması aşağıda sıraladığımız sağlık sorunlarının da önlenmesinde etkilidir;

  • Kalp hastalığı
  • Şeker hastalığı
  • Yüksek kan basıncı

Obezite cerrahisi, ciddi obezite vakalarını tedavi etmek için kullanılır. Bu operasyon kısa bir hastanede kalış süresi ile ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilebilir. Burada obezite cerrahisinin sorunsuz bir şekilde uygulanması için bu tür operasyonların uygun koşullarda yapılması gerekir. Ancak bu sayede kilo verme ameliyatından istenilen etkinin elde edilmesi mümkün olur.

Obezite Ameliyatı Hangi Sonuçları Ortaya Koyar?

Obezite cerrahisi, kilo vermenize yardımcı olan cerrahi bir işlemdir. Bu operasyon midenizin boyutunu küçültür. Böylece daha çabuk tok hissedersiniz ve daha az yersiniz. Çok kiloluysanız ve obezitenin neden olduğu sağlık sorunlarınız varsa cerrahi bir seçenek olabilir. Obezite ameliyatı, ileri derecede obeziteyi tedavi etmek için uygulanabilen bir işlem olduğundan son zamanlarda yoğun bir düzeyde uygulanmaktadır. Ayrıca, vücut kitle indeksi 35 veya daha fazla olan ve obezite ile ilişkili diğer sağlık sorunları olan kişileri tedavi etmek için de kullanılabilir.

Obezite cerrahisi, yemeklerden sonra daha hızlı tok hissetmeniz için midenizi cerrahi olarak kısıtlayarak veya bağırsaklarınızı yeniden yönlendirerek kilo vermenize ve uzun vadede kilonuzu korumanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu operasyondaki asıl amaç; sadece vücudunuzun aldığı kalori miktarını azaltmak değil, aynı zamanda gece ve gündüz açlık ve tokluk hissini de azaltmaktır.