Samyeli Mantarı Nedir? Neden Olur?

Samyeli Mantarı Nedir? Neden Olur?

Mayıs 1, 2022 0 Yazar: admin

Halk arasında samyeli mantarı olarak bilinen Tinea Versicolor hastalığı, sağlıklı bireylerde deri yüzeyinde ve altında yaşarken değişime uğraması durumudur. Deriyi renk değişimine uğratarak yama tipli lekelerin görülmesine neden olmaktadır. Hastalık, ağırlıklı olarak genç ve orta yaş bireylerde meydana gelmektedir. Omuz ve sırt kısmında yaygın olarak reaksiyon oluşturur. Çocuklarda ise bu bölgeler genellikle yüz ve yüz çevresindedir. Samyeli mantarı bir ağrı ya da acı hissi oluşturmamakla birlikte bulaşıcılık özellik de taşımamaktadır. Bazı zamanlarda kaşıntı reaksiyonuna neden olabilse de sık yaşanan bir durum değildir.

Samyeli Mantar Belirtileri Nelerdir?

Samyeli mantarı deride gereğinden fazla üreme gerçekleştirdiğinde renk değişimi ile birlikte döküntüler meydana getiren bir dermatolojik durumdur. Bu döküntüler kabarma şeklinde görülmez. Kazıma ya da kaşıma gibi durumlarda lekelerin üzerinde kepek görünümü gözlenebilmektedir. Genel belirtileri ve görünümü ise şu şekildedir;

  • Cilt derisi üzerinde omuz, sırt ve gövdede açık veya koyu kahve lekeler
  • Lekelere müdahale edildiğinde oluşan kepek görünümü
  • Leke üzerlerinde kaşıntı hissiyatı

Hastalığa sahip bireylerde güneşlenme gibi durumlarda lekelerde bir kararma oluşmamaktadır. Kendi rengini koruyucu özelliğe sahip olan hastalığın lekeleri, ten rengi koyulaştığında daha belirgin şekilde görünmektedirler.

Samyeli Mantarı Neden Olur?

Samyeli mantarının tıbbi ismi Malassezia Furfur‘dur. Bireylerde normal deri dokusunda yaşamını sürdüren bu mantar çeşidinin üremesi birçok nedene bağlı olabilmektedir. Mantarın üreme yatkınlığına zemin hazırlayan en büyük faktör yağ asitleridir. Yağlı cilt yapısına sahip kişiler bu nedenle hastalığın döküntülerinin gelişmesi konusunda risk grubu olabilmektedir. Hormonal birçok değişiklik özellikle ergenlik döneminde yaşandığı için bu yaş grubu da bir diğer risk grubudur. Yaşlı bireyler görülme durumunun nedeni olarak da bağışıklık sisteminde yaşanan güçsüzlük öncelikli unsurdur. Özellikle diyabet gibi rahatsızlıkları olan bireyler de hastalığa yatkın olabilmektedirler.

Samyeli Mantarı Tedavisi

Genel olarak samyeli mantarı tedavisinde kullanılan en basit ve pratik yöntem kesedir. Kese uygulaması sayesinde lezyonlar vücuttan silinebilmektedir. Bunun yanı sıra diğer tedavi yöntemi olarak da lokal krem veya solüsyonlar tercih edilebilmektedir. Tedavisi gerçekleştirilmeyen hastalık, ilerleyen süreçte lekelerin büyüyerek belirginleşmesi şeklinde form değiştirecektir.

Dermatoloji alanındaki diğer yazılarda ilginizi çekebilir.

Türkiye’nin en güvenilir doktor arama platformu doktorbilgini.com ile dermatoloji doktorları listesini inceleyin. Yorumları okuyup, kolay randevu alın.