Sattvik Beslenme Nedir?

Sattvik Beslenme Nedir?

Mayıs 1, 2022 0 Yazar: admin

Eski kökenlere dayanan ve uzun süredir büyük bir kitlenin yaşam tarzı olarak kabul ettiği Sattvik beslenme diyet olarak da nitelendirilir. Hayattaki birçok alanda denge sağlanmasının gerektirdiği gibi bu dengenin beslenme tarzında da yer alması gerektiğini savunur. Genel kapsamında yüksek lif, düşük yağ, vejetaryen besinleri içeren Sattvik beslenme, dengeyi savunur. İçeriğinde meyve, sebze, kepekli tahıl çeşitleri, kabuklu kuruyemiş gibi ürünlerin vücuda zindelik verdiği inancını taşır.

Sattvik Beslenme Prensipleri Nelerdir?

Sattvik beslenme bir diyet programından ziyade beslenme tarzı olduğu için özel programların hazırlanabilmesi için bazı prensiplere yer verir. Uygulanabilmesi için bu prensiplerin sağlanması büyük önem taşır. Belirlenmiş ilkeler bazında;

  • Tüketilecek olan besinlerin içeriğinde uyarıcı ve kimyasal özellik barındıran maddeler yer almamalıdır.
  • Besinler mutlaka taze olmalı ve pişirilerek hazırlanan yemekler ertesi güne sarkmamalıdır.
  • Yemeklerde ve yiyeceklerde aşırı tuz yer almamalıdır.
  • Konserve ve işlenmiş ürün kategorisinde yer alan ürünlerden kaçınılmalı, mikrodalga gibi hızlı pişirme sistemlerinde hazırlanan yemekler tüketilmemeli.
  • Baharat tüketiminde aşırıya kaçınılmamalı, soğan, sarımsak, kahve, biber gibi ürünler tüketilmemeli.
  • Et, balık ve kümes hayvanı ürünleri programda yer almamalıdır.
  • Alkol ve sigara tüketimi gerçekleştirilmemelidir.
  • Her ay 1-2 kez oruç tutulmalıdır.
  • Besin tüketim seçimlerinin yanı sıra faaliyet olarak yemek esnasında vücudun ve zihnin tüm odağının verilmesi gereklidir. Yemek yerken başka aktivitelerle ilgilenilmemelidir.

Sattvik Beslenme Zayıflatır mı?

Sattvik beslenme de besin tüketimi olabildiğince az pişmiş veya çiğ yönde gerçekleşir. Bu nedenle sağlıksız yağlar vücuda alınmamış olur. Özellikle kızartma işlemi görmeyen ürünlerin tercih edilmesi nedeniyle kalori alımı azdır. Sindirim sistemini zora sokmayan tüketimler gerçekleştirildiği için hem sağlık hem de kilo verme açısından etkileri görülebilmektedir. Metabolizmanın zorlanmaması nedeniyle hızlanması zayıflamaya etki edebilir. Ancak unutulmaması gereken önemli detayların başında zayıflama temelli belirlenen bir program olmadığıdır. Bu nedenle zayıflama etki edebileceği ihtimali, bu beslenme tarzının diyet türleri arasında yer alması gerekmemektedir. Bu beslenme tarzı sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzı olarak görülmelidir.

Sağlıklı beslenme hakkında diğer yazılarımız ilginizi çekebilir.

Türkiye’nin en güvenilir doktor arama platformu doktorbilgini.com ile şehrinizde bulunan diyetisyen listesini inceleyin. Yorumları okuyup, kolay randevu alın.